Ingatlan vásárlás esetén az egyéni preferenciákon, valamint az ingatlan műszaki és esztétikai állapotának felmérésén túl nagyon fontos az ügy jogi vonatkozásaival is tisztában lenni, már azelőtt is, hogy megbízna egy ügyvédet a szerződés elkészítésével. Az alábbi 7 pontban lépésről lépésre leírom az ügy menetét, ahol az egyes pontokban további hivatkozásokat talál, amennyiben az adott kérdésről még részletesebb leírást szeretne olvasni.
A tulajdoni lap az ügy legfontosabb dokumentuma az adásvételi szerződés mellett, a kiszemelt új otthonának az „önéletrajza”. Nagyon fontos már a vételi szándéknyilatkozat (lásd. következő pontban) megtétele előtt megtekinteni!
Évente 2 tulajdoni lapot ingyen lehet letölteni a Földhivatal Online adatbázisából azoknak, akik rendelkeznek ügyfélkapu hozzáféréssel. A felhasználónév és a jelszó beírása után a weblap lépésről lépésre vezeti a felhasználót a letöltés folyamatában, amit nyugodtan tegyen meg még az ügyvéd felkeresése előtt. A tulajdoni lap adatainak értelmezéséről ezen a linken írok.
A vételi szándéknyilatkozattal azt tudjuk biztosítani, hogy amíg az ügyvéd elkészíti a szerződést és sikerül egy mindkét fél számára megfelelő időpontot találni az aláírásra, az ingatlan addig is biztosítva legyen Ön számára. Ez azt jelenti, hogy ha tesz egy vételi szándéknyilatkozatot és azzal egyidejűleg átad foglaló címén bizonyos összeget (50.000-100.000,- Ft) ez eladónak, akkor ha az eladó hibájából mégsem kerülne aláírásra a végleges szerződés, az eladó köteles lesz Önnek az átadott összeg kétszeresét visszafizetni. Természetesen a vételi szándéknyilatkozattal egyidejűleg átadott foglaló az eladót is biztosítja: ha a végleges szerződés az Ön hibájából nem jönne létre, akkor Ön az átadott foglalót elveszíti. A szándéknyilatkozatnak mindenképp kell tartalmaznia az eladóra, a vevőre, az ingatlanra és a vételárra vonatkozó adatokat, ezen a linken érhető el egy minta. Fontos ezen kívül, hogy a szándéknyilatkozatot az eladó elfogadja, és ezt írja is rá a dokumentumra, majd írja alá (a fenti linken elérhető mintában ezt is feltüntetem).
Még a végleges szerződés megkötése előtt fontos a kiválasztott banknál tájékozódni az igényelt hitel részletes feltételeiről, illetve arról, hogy jövedelmi és vagyoni viszonyai alapján megkaphatja-e a kívánt összeget. Fontos ezen kívül a vásárolni kívánt ingatlan fedezeti értéke, mert ennek az értéknek általában legfeljebb a 75-85%-ig nyújt kölcsönt a bank. Családi házaknál sokszor előfordul, hogy az ingatlan nem minden része rendelkezik használatba vételi engedéllyel (pl. mert utólag hozzáépítettek egy szobát, vagy beépítették a tetőteret). Ez azért fontos, mivel a bank csak a használatba vételi engedéllyel rendelkező ingatlanrész értékét veszi figyelembe fedezeti értékként. Így erről mindenképp tájékozódjon még az adásvételi szerződés megkötése előtt. A fedezeti értéket a kölcsönt nyújtó bank értékbecslője állapítja meg.
A kiválasztott banktól szerezze be az adásvételi szerződés kötelező elemeiről szóló tájékoztatót. Ezt a szerződést készítő ügyvédnek kell továbbítania, amivel elkerülhető, hogy a későbbiek során valamilyen formai hiba vagy hiány miatt szerződést kelljen módosítani (ami Önnek plusz költséget okoz).
A folyamatnak legkésőbb ebben a szakaszában be kell vonni egy ügyvédet. A szerződéskötéshez szükséges dokumentumok, igazolások (ezeket kell átküldenie az okiratszerkesztő ügyvédnek):
eladó és vevő személyi igazolványa, lakcímkártyája, adókártyája
ingatlan pontos megjelölése (hrsz.) és címe
energetikai tanúsítvány (eladó köteles beszerezni)
terhelt ingatlan esetén a terhek (pl. jelzálogjog, végrehajtási jog) jogosultja által kiállított igazolás, mely tartalmazza a teher aktuális összegét és a végtörlesztés számlaszámát
társasházi ingatlan esetén alapító okirat (erre azért van szükség, hogy meggyőződjön róla, a társasház tulajdonostársainak van-e elővásárlási joga az adott ingatlanra)
eladó bankszámlaszáma (ahová a vételár kifizetését várja)
Általában a szerződéskötéssel egyidejűleg kerül átadásra a foglaló, majd ezt követik a további vételárrészletek. Banki kölcsönnél sok esetben a készpénzben kifizethető összeg limitálva van, ennek fontos előzetesen utánajárni a kölcsönt nyújtó banknál, különben a bank megtagadhatja a hitel folyósítását. Terhelt ingatlan esetén különös gonddal kell eljárni és a legbiztonságosabb az, ha a vevő közvetlenül a teher jogosultjának fizeti a vételár megfelelő részét. Pl. ha egy 5 millió Ft összegű banki kölcsön miatt jelzálogjog van bejegyezve az ingatlanra, a vevő ezt az összeget közvetlenül az eladó bankjának utalja, aki ezután kiadja a jelzálogjog törléséhez szükséges engedélyt. Bérbeadott vagy nem a tulajdonos által lakott ingatlan esetén javaslom, hogy az utolsó vételárrészlet kifizetésére csak akkor kerüljön sor, ha a bennlakó igazolhatóan kiköltözött az ingatlanból és erről a vevő is meggyőződhetett saját szemével.
A birtokbaadás jellemzően az adásvételi szerződés utolsó mozzanata, ami a kulcsok átadásával és a mérőórák állásának rögzítésével valósul meg. A mérőórákat a birtokbaadás követő 15 napon belül szükséges átírnia a saját nevére, ennek elmaradás esetén a szolgáltató bírságot is kiszabhat. Amennyiben az ingatlan cég, vagy egyéni vállalkozás székhelye volt, akkor az eladónak igazolnia kell Ön felé, hogy a cégeket kijelentette, de legalábbis ennek folyamatát a cégbíróság előtt megindította.
Miután a földhivatal bejegyezte a tulajdonjogát, továbbítja az iratokat a NAV részére (Önnek nem kell külön a NAV-hoz semmit küldeni), aki kiszabja a vagyonszerzési illetéket. Ennek mértéke lakás esetén a forgalmi érték 4%-a. A NAV a legtöbb esetben elfogadja a szerződésben szereplő értéket, azonban ha a környéken szokásos áraktól jelentős eltérést állapít meg, akkor helyszíni szemlét tart és megállapítja a forgalmi értéket. Bizonyos körülmények esetén a vagyonszerzési illeték mérsékelhető (pl. ha korábban egy másik ingatlanát eladta, akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetni), vagy teljes mértékben elengedésre kerül (pl. ha az adásvételi szerződést egyenesági rokonok kötik egymással). Erről részletes bejegyzést EZEN a linken talál. A kiszabott illeték megfizetésére lehet kedvezményt kérni, ami lehet részletfizetés, fizetési haladék vagy mérséklés. A fizetési kedvezmény igényléséhez szükséges nyomtatvány EZEN a linken érhető el.
A fenti írás célja, hogy egy átfogó képet adjon az ingatlan vásárlás menetéről, ugyanakkor terjedelmi okokból nem tudtam kitérni számos lényeges kérdésre, amitől minden ügy más, speciális lesz.
Éppen ezért amennyiben ingatlant kíván vásárolni, kérem keressen fel bizalommal vagy kérjen visszahívást, hogy valamennyi felmerülő kérdésére pontos és részletes választ tudjak adni.
+36 70 414 49 89